Faculty & Staff Directory

Please click on the hyperlinked name below to view an individual's full profile.  If you would like to send an email directly to anyone listed below, please follow the email format (applicable to 99 percent of our faculty and staff): smith.j@harrisburgacademy.org (or lastname.firstinitial@harrisburgacademy.org).

 

Administration

     
Name Position Extension
Adrian Allan Head of School 1312
Debbie Potter Executive Assistant to the Head of School; School Registrar 1311
Abby Mahone Assistant Head of School / Head of Early Childhood and Lower School 1320
Ben Murphy Head of Middle and Upper Schools 1318
Kathy Ortman Director of Admission 1315
Stacy Klann Director of Development and Alumni Relations 1390
Andrianna Dowell Director of Marketing & Communications 1393
Bob Bell Manager of Information Technology Services 1328
Steve Preston Director of Business Operations 1317
Jeane Serino Director of Athletics; MS/Grade 10 Health Teacher 1394
Courtney Hart MS/US School Counselor; Grade 5 Study Skills Teacher 1200


Early Childhood Division 

Abby Mahone Assistant Head of School / Head of Early Childhood and Lower Schooll 1320
Kelly Rinehart EC/LS Administrative Assistant 1332
Kelly Seely Preschool Teacher 1342
Sandra Iwan Assistant Preschool Teacher (Seely) 1442
Cynthia Maradiaga Junior Kindergarten Teacher; Assistant Director of Summer Camp 1343
Kristina Yann Assistant Junior Kindergarten Teacher (Maradiaga) 1443
Gretchen Qualls Junior Kindergarten Teacher 1344
Debbie Adams Assistant Junior Kindergarten Teacher (Qualls) 1444
Shannon Novakoski Kindergarten Teacher 1346

Mikaela Gebhard

Assistant Kindergarten Teacher; Extended Day Program Teacher (Novakoski)  
Karen Weber Kindergarten Teacher 1341

Jan Surer

Assistant Kindergarten Teacher; Extended Day Program Teacher (Weber)  
Jen Connors Assistant Kindergarten Teacher; Extended Day Program Teacher (Weber)  
Melissa Behm  EC/LS Librarian 1371
John Martin MS Athletics Director; Health and Physical Education Teacher  1323
Chris Clark Health & Physical Education Teacher 1325
Beth Darowish EC/LS General Music; LS/MS/US Chorus Teacher 1209
Adrienne Davis Director of Auxillary Programs; Director of EDP & Summer Camp; LS/MS/US Band Teacher; Director of School Musicals 1327
  CAIU Counselor (K-4th Grade) 1416
Michael Gamon US Music & MS Drama Teacher; JK Strings; Director of the Center for the Creative Arts 1210
Tina Phillips EC/LS/Grade 5 Art Teacher 1330
Carolyn Estill-Shover '92 EC/LS Science Teacher 1383
Maria Pinzón EC/LS Spanish Teacher 1345
Shelby Aldrich EDP Associate & Summer Camp Teacher  
Brieann Taylor EDP Associate & Summer Camp Teacher  



Lower School Division

Name Position Extension
Abby Mahone Assistant Head of School / Head of Early Childhood and Lower School 1320
Kelly Rinehart EC/LS Administrative Assistant 1332
Mary Mahaffey 1st Grade Teacher 1362
Christine Kerr 1st Grade Teacher 1369
Robyn Cutchall 2nd Grade Teacher 1363
Alison Spink 3rd Grade Teacher 1364
Mary Garton 4th Grade Teacher 1367
Melissa Behm  EC/LS Librarian 1371
Chris Clark Health and Physical Education Teacher 1325
Beth Darowish EC/LS General Music; LS/MS/US Chorus Teacher 1209
Adrienne Davis Director of Auxillary Programs; Director of EDP & Summer Camp; LS/MS/US Band Teacher; Director of School Musicals 1327
  CAIU Counselor (K-4th Grade) 1416
Michael Gamon US Music and MS Drama Teacher; JK Strings; Director of the Center for the Creative Arts 1210
John Martin MS Athletics Director; Health and Physical Education Teacher 1323
Tina Phillips EC/LS/Grade 5 Art Teacher 1330
Carolyn Estill-Shover '92 EC/LS Science Teacher 1383
Maria Pinzón EC/LS Spanish Teacher 1345
Shelby Aldrich EDP Associate & Summer Camp Teacher  
Brieann Taylor EDP Associate & Summer Camp Teacher  


Middle School Division

Name Position Extension
Ben Murphy Head of Middle and Upper Schools 1318
George Nagle MS/US Administrative Assistant 1329
Heather Blanchard MS English Teacher 1303
Lindsay Bowman MS Social Studies Teacher; Director of the Center for Global & Local Citizenship; Coordinating Director of the Centers for Experiential Learning & Innovation 1302
Chris Clark Health and Physical Education Teacher 1325
Jeff Copus MS/US Art Teacher 1380
Beth Darowish EC/LS General Music; LS/MS/US Chorus Teacher 1209
Adrienne Davis Director of Auxillary Programs; Director of EDP & Summer Camp; LS/MS/US Band Teacher; Director of School Musicals 1327
Michael Gamon US Music and MS Drama Teacher; JK Strings; Director of the Center for the Creative Arts 1210
Amy O'Hare MS/US Librarian 1352
James Harding MS/US Computer Teacher; Director of the Center for Technology & Entrepreneurship 1305
Courtney Hart MS/US School Counselor; Grade 5 Study Skills Teacher 1200
Lisa Haywood MS English and Social Studies Teacher 1304
Richard Huy MS/US French Teacher 1103
Denise Hurst US Chemistry and Grade 8 Science Teacher 1202
Dan Kehler MS Math Teacher 1301
Jen Klemunes MS Science and Math Teacher 1206
John Martin MS Athletics Director; Health and Physical Education Teacher 1323
Tina Phillips EC/LS/Grade 5 Art Teacher 1330
Keo Oura Kounlavong-Sabath Director of College Counseling; CAS Coordinator 1324
Jeane Serino Director of Athletics; MS/Grade 10 Health Teacher 1394
Lakshmi Shrikantia MS Science Teacher; Director of the Center for Experimental Sciences 1205
Jeremy Smith MS/US Science and Technology Teacher; ITS Staff 1388
Annette Spahr MS/US English Teacher 1101
Monica Velasco MS/US Spanish Teacher 1306


Upper School Division

Name Position Extension
Ben Murphy Head of Middle and Upper Schools 1318
George Nagle MS/US Administrative Assistant 1329
Chris Clark Health and Physical Education Teacher 1325
Jeff Copus MS/US Art Teacher 1380
Beth Darowish EC/LS General Music; LS/MS/US Chorus Teacher 1209
Adrienne Davis Director of Auxillary Programs; Director of EDP & Summer Camp; LS/MS/US Band Teacher; Director of School Musicals 1327
Peter Frengel US English Teacher; Director of the Center for Literary Studies 1106
Michael Gamon US Music and MS Drama Teacher; JK Strings; Director of the Center for the Creative Arts 1210
Amy O'Hare MS/US Librarian 1352
James Harding MS/US Computer Teacher; Director of the Center for Technology & Entrepreneurship 1305
Courtney Hart MS/US School Counselor; Grade 5 Study Skills Teacher 1200
Richard Huy MS/US French Teacher 1103
Denise Hurst US Chemistry and Grade 8 Science Teacher 1202
Tim Luckenbaugh US Spanish Teacher 1102
John Martin MS Athletics Director; Health and Physical Education Teacher 1323
Lisa Nazar US Math Teacher 1108
Keo Oura Kounlavong-Sabath Director of College Counseling; CAS Coordinator 1324
Jeane Serino Director of Athletics; MS/Grade 10 Health Teacher 1394
Jeremy Smith MS/US Science and Technology Teacher; ITS Staff 1388
Maureen Smith US Biology Teacher 1201
Annette Spahr MS/US English Teacher 1101
Richard Whitehead US History and IB Theory of Knowledge Teacher 1104


JK-12 Specials

Name Position Extension
Jeff Copus MS/US Art Teacher 1380
Tina Phillips EC/LS/Grade 5 Art Teacher 1330
Beth Darowish EC/LS General Music; LS/MS/US Chorus Teacher 1209
Adrienne Davis Director of Auxillary Programs; Director of EDP & Summer Camp; LS/MS/US Band Teacher; Director of School Musicals 1327
Michael Gamon US Music and MS Drama Teacher; JK Strings; Director of the Center for the Creative Arts 1210
Carolyn Estill-Shover '92 EC/LS Science Teacher 1383
Chris Clark Health and Physical Education Teacher 1325
John Martin MS Athletics Director; Health and Physical Education Teacher 1323


Departments & Staff

Name Department Position Extension
Debbie Potter Main Office Executive Assistant to the Head of School; School Registrar 1311
Becky Bennett Main Office Receptionist 1200
David Bechtel Admission Assistant Director of Admission for Early Childhood and Lower School 1379
Jeane Serino Athletics Director of Athletics; Health Teacher 1394
John Martin Athletics MS Athletics Director; Health and Physical Education Teacher 1323
Linsey Ciccocioppo Athletics Head Athletic Trainer (through Select Physical Therapy) 1395
Steve Preston Business Director of Business Operations 1317
Cindy Weinstock Business Accountant 1316
Louise Lauchlan Business Acquisitions & School Supplies Ordering 1386
Andrianna Dowell  Communications Director of Marketing & Communications 1393
  Communications Communications Associate 1393
Stacy Klann Development and Alumni Relations Director of Development and Alumni Relations 1390
Vicki DiSylvester Development and Alumni Relations

Associate Director

Corporate and Alumni Engagement

1396
Matt Brunner Development and Alumni Relations Raiser's Edge Database Manager 1326
Adrienne Davis Extended Day Program Director of Auxillary Programs; Director of EDP & Summer Camp; LS/MS/US Band Teacher; Director of School Musicals  
Chris Joyce Food Service Director of Food Service 1353
  Facilities Building and Grounds Manager 1350
Christine Catherman Health & Wellness School Nurse 1322
Courtney Hart Health & Wellness MS/US School Counselor 1200
Bob Bell ITS Manager of Information Technology Services 1328
Jeremy Smith ITS Information Technology Services Staff; MS/US Science and Technology Teacher 1388
James Harding Centers for Experiential Learning & Innovation Director of the Center for Technology & Entrepreneurship 1305
Peter Frengel Centers for Experiential Learning & Innovation Director of the Center for Literary Studies 1106
Michael Gamon Centers for Experiential Learning & Innovation Director of the Center for the Creative Arts 1210
Lindsay Bowman Centers for Experiential Learning & Innovation Director of the Center for Global & Local Citizenship; Coordinating Director of the Centers for Experiential Learning & Innovation 1302
Lakshmi Shrikantia Centers for Experiential Learning & Innovation Director of the Center for Experimental Sciences 1205
  CAIU CAIU Counselor (K-4th Grade) 1191
Mea Magaro CAIU Remedial Specialist 1418
Jodi Rineer CAIU Speech Clinician 1419

 

Harrisburg's Only Independent School,
Serving Students Preschool - 12th Grade.

International Baccalaureate Logo

© 2019 Harrisburg Academy, All Rights Reserved
10 Erford Road | Wormleysburg, PA 17043
Tel: 717-763-7811 | Fax: 717-975-0894 | Contact Us